
Texas Instruments
Product No:
TLV71728PDQNT
Manufacturer:
Package:
4-X2SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
250
0.588392
147.098
500
0.519992
259.996
1250
0.410514
513.1425
2500
0.383144
957.86
6250
0.363992
2274.95
12500
0.350303
4378.7875
25000
0.34999
8749.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 43dB (10Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TLV71728 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |