
Texas Instruments
Product No:
TLV74033PDQNR
Manufacturer:
Package:
4-X2SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 3.3V 300MA 4X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
3000
0.040907
122.721
6000
0.035568
213.408
15000
0.030229
453.435
30000
0.028452
853.56
75000
0.026676
2000.7
150000
0.023123
3468.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 67dB ~ 32dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 300mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 80 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |