
Texas Instruments
Product No:
TLV75801PDRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.3154
3.154
25
0.2888
7.22
100
0.214985
21.4985
250
0.194826
48.7065
500
0.161234
80.617
1000
0.120935
120.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TLV75801 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.88V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 35 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.55V |