
Texas Instruments
Product No:
TLV840NAPL50DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
LOW-VOLTAGE SUPERVISOR WITH ADJU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.54815
5.4815
25
0.51452
12.863
100
0.4199
41.99
250
0.39007
97.5175
500
0.331968
165.984
1000
0.265572
265.572
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 40µs Typical |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TLV840 |
| Voltage - Threshold | 5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |