TMCHB1C475MTRF
Vishay Sprague
Product No:
TMCHB1C475MTRF
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 324
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Molded
Series TMCH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8Ohm @ 100kHz