TMK212BJ225MGHT
Taiyo Yuden
Product No:
TMK212BJ225MGHT
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Ultra Low ESR
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number TMK212B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C