TMOV14R140E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14R140E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 55J
Series TMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 MHz