TMOV14R420E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14R420E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 160J
Series TMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 300 pF @ 1 MHz