TMOV14RP115E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP115E
Description:
VARISTOR 180V 6KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 619
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 35J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 MHz