Home / Varistors, MOVs / TMOV14RP130ML2B7
TMOV14RP130ML2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP130ML2B7
Description:
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 50J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz