TMOV14RP150M
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP150M
Description:
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 60J
Series iTMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz