Home / Varistors, MOVs / TMOV14RP175EL2T7
TMOV14RP175EL2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV14RP175EL2T7
Description:
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 70J
Series TMOV®
Package Tape & Reel (TR)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 MHz