TMOV20R115M
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R115M
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 180V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 52J
Series iTMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 MHz