TMOV20R130E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R130E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 100J
Series TMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 1900 pF @ 1 MHz