TMOV20R200E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R200E
Description:
VARISTOR 314V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 154J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 200 V
Maximum DC Volts 260 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 345 V
Varistor Voltage (Min) 283 V
Varistor Voltage (Typ) 314 V
Capacitance @ Frequency 1250 pF @ 1 MHz