TMOV20R250E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R250E
Description:
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 170J
Series TMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz