TMOV20R385E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R385E
Description:
VARISTOR 620V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 300J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 385 V
Maximum DC Volts 505 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 682 V
Varistor Voltage (Min) 558 V
Varistor Voltage (Typ) 620 V
Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 MHz