TMOV20R420M
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R420M
Description:
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 320J
Series iTMOV®
Package Bag
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 600 pF @ 1 MHz