TMOV20R750E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20R750E
Description:
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 480J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 750 V
Maximum DC Volts 970 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.32 kV
Varistor Voltage (Min) 1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) 1.2 kV
Capacitance @ Frequency 175 pF @ 1 MHz