Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP115EL2T7
TMOV20RP115EL2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP115EL2T7
Description:
VARISTOR 180V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 52J
Series TMOV®
Package Tape & Reel (TR)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 MHz