TMOV20RP140E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP140E
Description:
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 110J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 1750 pF @ 1 MHz