TMOV20RP175E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP175E
Description:
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 406
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 135J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz