Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP175ML2B7
TMOV20RP175ML2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP175ML2B7
Description:
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 135J
Series iTMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz