Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP230EL4B7
TMOV20RP230EL4B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP230EL4B7
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 160J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 MHz