Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP275EL2T7
TMOV20RP275EL2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP275EL2T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 190J
Series TMOV®
Package Tape & Reel (TR)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 MHz