Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP300EL2B7
TMOV20RP300EL2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP300EL2B7
Description:
THERM PROTECT VARISTOR 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 250J
Series TMOV®
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 385 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 517 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz