Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP320EL1B1
TMOV20RP320EL1B1
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP320EL1B1
Description:
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 270J
Series TMOV®
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 561 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Capacitance @ Frequency 750 pF @ 1 MHz