Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP460ML2B7
TMOV20RP460ML2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP460ML2B7
Description:
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 360J
Series iTMOV®
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 610 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 MHz