Home / Varistors, MOVs / TMOV20RP510ML2B7
TMOV20RP510ML2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV20RP510ML2B7
Description:
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 325J
Series iTMOV®
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Number of Circuits 1
Base Product Number TMOV20
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 902 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Capacitance @ Frequency 350 pF @ 1 MHz