TMOV25SP140E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV25SP140E
Description:
VARISTOR 220V 20KA SQUARE 25MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 210J
Series TMOV® 25S
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 25mm
Product Status Active
Current - Surge 20 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 2500 pF @ 1 MHz