TMOV25SP230M
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV25SP230M
Description:
VARISTOR 360V 20KA SQUARE 25MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 300J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 25mm, 3 Lead
Product Status Active
Current - Surge 20 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 1500 pF @ 1 MHz