TMOV25SP250E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV25SP250E
Description:
VARISTOR 390V 20KA SQUARE 25MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 330J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 25mm
Product Status Active
Current - Surge 20 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz