TMOV25SP440E
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV25SP440E
Description:
VARISTOR 715V 20KA SQUARE 25MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 470J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 25mm
Product Status Active
Current - Surge 20 kA
Maximum AC Volts 440 V
Maximum DC Volts 585 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 786.5 V
Varistor Voltage (Min) 643.5 V
Varistor Voltage (Typ) 715 V
Capacitance @ Frequency 790 pF @ 1 MHz