Home / Varistors, MOVs / TMOV34S111MX2696
TMOV34S111MX2696
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S111MX2696
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 180V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 280J
Series TMOV® 34S
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Obsolete
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 163 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 11500 pF @ 1 MHz