TMOV34S131EP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S131EP
Description:
VARISTOR 205V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 310J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 175 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 10000 pF @ 1 MHz