TMOV34S141MP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S141MP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 220V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 340J
Series TMOV® 34S
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 188 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 9000 pF @ 1 MHz