TMOV34S301EP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S301EP
Description:
VARISTOR 470V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 590J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 400 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 517 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Capacitance @ Frequency 4050 pF @ 1 MHz