TMOV34S331MP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S331MP
Description:
VARISTOR 528.5V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 650J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 330 V
Maximum DC Volts 435 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 581 V
Varistor Voltage (Min) 476 V
Varistor Voltage (Typ) 528.5 V
Capacitance @ Frequency 3700 pF @ 1 MHz