Home / Varistors, MOVs / TMOV34S421MPX2696
TMOV34S421MPX2696
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S421MPX2696
Description:
VARISTOR 680V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 910J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 3000 pF @ 1 MHz