TMOV34S461MP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S461MP
Description:
VARISTOR 715V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 960J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 610 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 786.5 V
Varistor Voltage (Min) 643.5 V
Varistor Voltage (Typ) 715 V
Capacitance @ Frequency 2800 pF @ 1 MHz