Home / Varistors, MOVs / TMOV34S681MPX2696
TMOV34S681MPX2696
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S681MPX2696
Description:
VARISTOR 1.0875KV 40KA SQU 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1100J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 890 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.195 kV
Varistor Voltage (Min) 980 V
Varistor Voltage (Typ) 1.0875 kV
Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 MHz