TMOV34S751MP
Littelfuse Inc.
Product No:
TMOV34S751MP
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 1200J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 750 V
Maximum DC Volts 970 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.32 kV
Varistor Voltage (Min) 1.08 kV
Varistor Voltage (Typ) 1.2 kV
Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 MHz