
Texas Instruments
Product No:
TPS22960DCNR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.8018
8.018
25
0.75354
18.8385
100
0.614935
61.4935
250
0.571178
142.7945
500
0.486096
243.048
1000
0.388873
388.873
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | P-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 342mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 1.62V ~ 5.5V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS22960 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |