
Texas Instruments
Product No:
TPS22965QWDSGRQ1
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9614
9.614
25
0.91276
22.819
100
0.74993
74.993
250
0.700986
175.2465
500
0.619476
309.738
1000
0.48906
489.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 16mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS22965 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 0.8V ~ 5.5V |