
Texas Instruments
Product No:
TPS22966DPUR
Manufacturer:
Package:
14-WSON (3x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 14WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.79135
7.9135
25
0.74366
18.5915
100
0.60705
60.705
250
0.563882
140.9705
500
0.479883
239.9415
1000
0.383914
383.914
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 18mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerWFDFN |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS22966 |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Supplier Device Package | 14-WSON (3x2) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 0.8V ~ 5.5V |