
Texas Instruments
Product No:
TPS22971YZPR
Manufacturer:
Package:
8-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.4256
4.256
25
0.39748
9.937
100
0.318155
31.8155
250
0.295412
73.853
500
0.249964
124.982
1000
0.193154
193.154
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Power Good |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 6.7mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 0.65V ~ 3.6V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS22971 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |