
Texas Instruments
Product No:
TPS22976ADPUR
Manufacturer:
Package:
14-WSON (3x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2-CH, 5.7-V, 6-A, 14-M, LOAD SWI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6194
6.194
25
0.58178
14.5445
100
0.474905
47.4905
250
0.441142
110.2855
500
0.37544
187.72
1000
0.300352
300.352
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge |
| Interface | On/Off |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 14mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerWFDFN |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.7V |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS22976 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Supplier Device Package | 14-WSON (3x2) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |