
Texas Instruments
Product No:
TPS22994RUKR
Manufacturer:
Package:
20-WQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 20WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.3262
13.262
25
1.25856
31.464
100
1.03398
103.398
250
0.966492
241.623
500
0.854126
427.063
1000
0.67431
674.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Interface | I²C |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 1V ~ 3.6V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 4 |
| Base Product Number | TPS22994 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x3) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |