
Texas Instruments
Product No:
TPS22998RYZR
Manufacturer:
Package:
10-WQFN-HR (1.5x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
5.5-V, 10-A, 4-MON-RESISTANCE LO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.6517
6.517
25
0.61256
15.314
100
0.49989
49.989
250
0.46436
116.09
500
0.3952
197.6
1000
0.31616
316.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 4mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFQFN |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 0.2V ~ 5.5V |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS22998 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Supplier Device Package | 10-WQFN-HR (1.5x2) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |