
Texas Instruments
Product No:
TPS2505B1RGWR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N/P-CH 1:3 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.6904
26.904
25
2.54296
63.574
100
2.204
220.4
250
2.090988
522.747
500
1.87625
938.125
1000
1.582377
1582.377
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Boost Converter, Status Flag |
| Interface | Logic |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N/P-Channel |
| Switch Type | USB Switch |
| Rds On (Typ) | 80mOhm (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 1.8V ~ 5.25V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Number of Outputs | 3 |
| Base Product Number | TPS2505 |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 1.1A |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |